1. Wytyczne do projektowania konstrukcji murowanych
    z pustaków trocinobetonowych CS-24

    3.1. Przeznaczenie i zakres stosowania

    Pustaki trocinobetonowe CS-24 przeznaczone są do wykonywania ścian zewnętrzynch i wewnętrznych w obiektach do trzech kondygnacji. Można je stosować jako wypełnienie ścian osłonowych samonośnych w budynkach powyżej trzech kondygnacji. Stosowanie pustaków CS-24 w budownictwie wielokondygnacyjnym wymaga projektu popartego szczegółowymi obliczeniami konstrukcyjnymi.
    Nie dopuszcza się stosowania trocinobetonowych pustaków CS-24:

  • w miejsacach narażonych na bezpośrednie działanie wody oraz czynników agresywnych (np. kwasy i ich opary),

  • w miejscach bezpośrednio narażonych na działanie ognia lub wysokiej temperatury (np. ścianki przewodów dymowych),

  • w pomieszczeniach, w których wilgotność względna powietrza przekracza 75%,

  • w elementach, na które działają obciążenia dynamiczne.

3.2. Fundamenty i ściany dla budynków z pustaków CS-24

Niezależnie od przeznaczenia budynku, ściany fundamentowe i przyziemia powinny być wykonane z takich materiałów jak beton monolityczny, bloczki betonowe lub cegła ceramiczna, do wysokości co najmniej 40 cm ponad poziom otaczającego terenu. Na fundamencie i ścianach piwnic należy ułożyć poziomą i pionową izolację przeciwwilgociową (rys. 6).

Rys. 6. Izolacja piwnic.

3.3. Materiały

Beton.
Do zalewania komór, w celu otrzymania słupów nośnych, należy stosować beton klasy nie niższej niż B-12,5 wg PN-88/B-06250. Dopuszcza się stosowanie innych rodzajów betonu np. keramzytobetonu, pod warunkiem uzasadnienia obliczeniami konstrukcyjnymi.

Stal.
Do zbrojenia nadproży, wieńców oraz konstrukcji ścian należy stosować pręty ze stali A-III, A-I i A-0 wg PN-82/H-93215, zgodnie z dokumentacją techniczną, uwzględniającą wymagania PN-84/B-03264,.

Zaprawa cementowa wg PN-88/B-06250.
Zaprawa ciepłochronna wg PN-88/B-06250.
Tynki wg PN-70/B-10100.

3.4. Podstawowe zasady wznoszenia murów z pustaków CS-24

Ściany konstrukcyjne, wiązanie murów.

Ściany konstrukcyjne zewnętrzne i wewnętrzne należy wykonać z pustaków CS-24 i pochodnych. Pierwszą warstwę pustaków należy układać na zaprawie cementowej, a następnie na ciepłochronnej. Pustaki w kolejnych warstwach należy układać mijankowo, tak aby zapewnić prawidłowe ich przewiązanie w murze (rys. 7 i 8).

Rys. 7. Zasady wznoszenia ścian z pustaków CS-24.

 

Rys. 8. Przykładowe szczegóły przekrojów ściany zewnętrznej
wykonanej z pustaków CS-24.

Łączenie ścian wewnętrznych z zewnętrznymi należy wykonywać na wpusty, wycięcie w pustakach ściany zewnętrznej. Osadzenie stolarki okiennej i drzwiowej należy wykonywać w węgarkach.
Łączenie pustaków w płaszczyźnie pionowej polega na zalaniu wgłębień bocznych zaprawą ciepłochronną po dokładnym dosunięciu pustaków bocznymi ścianami.
Prac murarskich nie należy wykonywać w czasie mrozów.

UWAGA:    Przy stosowaniu pustaków trocinobetonowych CS-24 i pochodnych, jako wypełnienie ścian osłonowych i innych ścian przy konstrukcjach szkieletowych lub innego typu ale wykonywanych z innych materiałów (o różnych własnościach fizycznych - np. żelbetowych) - na wszystkich miejscach łączących wzdłuż krawędzi należy zastosować przy tynkowaniu siatkę z tworzyw, aby uniknąć później spękań - zarysowań ścian w miejscach łączenia.

Wykonywanie słupów żelbetowych w ścianach nośnych w budynkach wielokondygnacyjnych.

Po ułożeniu prętów zbrojeniowych zgodnie z dokumentacją techniczną
i PN-84/B-03264, można przystąpić do betonowania słupów /beton wg PN-88/-06250/. Po ułożeniu trzech warstw pustaków należy je zalać betonem o klasie określonej w projekcie. Betonowanie należy prowadzić betonem plastycznym, równomiernie na całej długości ściany z równoczesnym zagęszczeniem betonu przez sztychowanie. Wprowadzenie betonu do ułożonych pustaków nie może odbywać się z dużej wysokości. Górna powierzchnia każdej warstwy betonu powinna być niższa od wysokości ścian pustaka, z widocznymi śladami zagęszczenia w postaci nierównej powierzchni, której nie należy wyrównywać, gdyż osłabia się wtedy powiązanie z następną warstwą betonu. Przerwę w betonowaniu należy wykonywać na wysokości stropu kondygnacji. Ilość zabetonowanych otworów-komór powinna być określona w projekcie, w zależności od warunków technicznych. Pozostałe można zasypać materiałami izolacyjnymi. Mury wykonane z pustaków CS-24 powinny być zwieńczone, w poziomie stropów, żelbetonowymi wieńcami.
Wypełnianie komór i otworów pustaków materiałami izolacyjnymi należy wykonywać po ułożeniu każdej warstwy pustaków. Jako materiału izolacyjnego można używać styropianu samogasnącego (granulat lub wkładki) odpowiadającego normie BN-91/6363-02 lub wełny mineralnej odpowiadającej normie BN-84/6755-08. Można używać również inne materiały izolacyjne, których współczynnik przewodzenia ciepła wynosi lambda.gif (65 bytes)<= 0,10 W/(mK), dopuszczonych do stosowania przez ITB. Przy wełnie mineralnej /granulat lub luzem/ oraz ekofibrze należy je lekko przygniatać.

UWAGA:    W przypadku stosowania jako materiału izolacyjnego wełny mineralnej i ekofibru, w trakcie wznoszenia murów z pustaków
CS-24 wymagane jest zabezpieczenie tych materiałów folią przed deszczem.

W obiektach zbudowanych z pustaków CS-24 należy stosować dachy z okapami, zapewniającymi ochronę budynku przed bezpośrednim działaniem czynników atmosferycznych.