elementy ścienne
 
 

WSZYSTKO CO POWINNIŚCIE WIEDZIEĆ O TROCINOBETONIE, A WSTYDZICIE SIĘ ZAPYTAĆ

 
Doskonale zdajemy sobie sprawę z sytuacji w jakiej się Państwo znajdujecie. Postanowiliście zbudować własny wymarzony dom, być może macie już za sobą całą "papierkowo-gminną" stronę przedsięwzięcia, wybraliście po gruntownych przemyśleniach odpowiedni projekt, i teraz oto stanęliście przed dylematem z jakiego materiału, w jakiej technologii czy systemie powstanie Wasze marzenie. Kiedyś ten problem znikał samoistnie /a nawet wcale się nie pojawiał/, bowiem budowano z tego, co akurat było pod ręką, i dobrze, że chociaż pod tym względem nasz rynek znormalniał. Gama materiałów budowlanych daje Państwu swobodę pełnego wyboru spośród konkurujących ze sobą firm.
Wybór nie jest łatwy - determinuje go wiele czynników:
 

 
Ciepło
Ten czynnik w ostatnich latach stał się w zgodnej opinii klientów i producentów najważniejszy. To on w największej mierze będzie decydował przez długie lata o kwocie, z którą będziecie rozstawać się Państwo co miesiąc, płacą rachunki za nośniki energii potrzebnej do ogrzania Waszego domu. O tym, czy materiał jest ciepły czyli energooszczędny /raczej nie najładniejsze słowo/ mówi nam najsławniejszy współczynnik świata /a na pewno tej części gdzie bywa czasem chłodniej/. Współczynnik "k" ( Uo ) wyrażony liczbami - czym mniejszy tym lepszy /podobnie jak rachunki do zapłacenia/, powinien określić przenikanie ciepła dla całej ściany, a nie tylko pojedynczych jej elementów. Badamy go w naukowych laboratoriach, a nie na kalkulatorze. Walka na współczynniki stała się niezwykle zażarta, i nie zawsze fair. Ściana wykonana w SYSTEMIE TECHBUD w zależności od sposobu izolacji komór pustaka szczyci się wsp. "k" od 0,25 /wszystkie otwory zaizolowane/ do 0,32 /tylko dwa prostokątne/. Ponadto wartości te osiąga bez tynku. Nie posiada tzw. "mostków termicznych", a to dzięki ciepłochronnej zaprawie murarskiej, o czym najlepiej świadczą zdjęcia termowizyjne budynków.
 

 
Ekologia
Coraz częściej to ona bierze górę i staje się decydującym czynnikiem w wyborze konkretnego materiału. Co prawda, samo słowo ekologia zostało w niemiłosierny sposób spauperyzowane i w zasadzie tylko producenci gazów bojowych nie używają jej /ekologii/ w swoich reklamówkach, ale pomimo to jest wciąż aktualne i jego znaczenie w rozsądnej formie wzrasta. Możemy założyć, że każdy z Państwa spędził kiedyś dłuższy czas w solidnym, drewnianym domu, gdzie istnieje specyficzny klimat wnętrza. Niestety, całe domy z drewna to już historia. Ich cena, a co najważniejsze, przerzedzone do granic możliwości lasy, zamknęły w zasadzie tę kartę. Wszystkie wyroby drewnopochodne, a przede wszystkim trocinobeton, posiadają cechy najbardziej zbliżone do drewnianego ideału. Oddychające ściany, swoisty mikroklimat wnętrza, kojący chłód w upalne dni to coś, co tworzy komfort niedostępny dla innych. Patrząc globalnie na zagadnienie, należy zauważyć, że do produkcji naszych materiałów używane są trociny, które w odpowiedni sposób nie wykorzystane zaśmiecają środowisko. Również istotny jest fakt, że w procesie produkcyjnym naszego systemu zużywa się bardzo mało energii, z racji tego, że nie wymaga on wysokich temperatur. Można więc powiedzieć, że prowadzimy działalność proekologiczną. Konkurencja rumieni się ze wstydu.
 

 
Cena
Niestety to ona często pcha potencjalnych inwestorów do zastosowania najtańszych materiałów, które mają się nijak do tego o czym do tej pory napisaliśmy. Nie znaczy to oczywiście, że tylko najdroższe materiały są warte zainteresowania. Trocinobeton jest od lat materiałem, którego cena jest rozsądna i daje możliwość sporej oszczędności już na samym początku budowy. Dodajmy tutaj jeszcze łatwość i szybkość budowy z naszych elementów, a co za tym idzie mniejsze koszty "robocizny".
 

 
Żywotność i trwałość
Patrząc na trocinobeton jako na materiał budowlany, jego żywotność należy rozpatrywać w kategoriach betonu lekkiego, którego trwałość obliczona jest na bardzo długie lata. Trociny będące wypełnieniem mieszanki są zmineralizowane czyli najogólniej mówiąc zabezpieczone przed procesem biodegradacji. Trwałość trocinobetonu jest znacznie większa niż drewna, a tu pozwalamy sobie przypomnieć, że istnieją w Polsce drewniane budowle z bardzo odległej przeszłości.
 
 

PRAKTYKA

 
Załóżmy, że Państwu podoba się nasz system i chcielibyście się dowiedzieć kilku praktycznych rzeczy, oto one:
 
Transport
W związku z tym, że trocinobetonowe pustaki są materiałem konstrukcyjno-izolacyjnym, należy im się odrobina szacunku zarówno przy załadunku jak i przy rozładunku /w zasadzie dotyczy to każdej rzeczy, która nie jest akurat wykonana z tytanu/. Ze względu na mały ciężar trocinobetonu, możemy wypełnić nim dostawczy "po brzegi". Przywiezione na plac budowy elementy składujemy w pryzmach, z których bezpośrednio trafiają na powstające mury.
 

 
Budowa
O samej technologii budowania rozpisaliśmy się w naszej fachowej instrukcji, a także temat podjęli warszawiacy z Instytutu w świadectwie ITB. Tutaj możemy przypomnieć, że jest szybka, bezpieczna, czysta i konkurencyjna cenowo.
 

 
Tynki
Każda ściana wymaga otynkowania z paru powodów, dwa z nich są najważniejsze. Nasz dom ma wyglądać ładnie i ściana ma być zabezpieczona przed tzw. "czynnikami zewnętrznymi". W tym względzie w różnych technologiach pojawiają się odpowiednie sposoby i materiały, a co za tym idzie różne wymagania i ceny. Trocinobeton jako materiał niezwykle przyczepny przechodzi tę czynność szybko i bezboleśnie, pozwalając uniknąć zbędnych kosztów, straty czasu i nerwów.
 

 
Instalacja elektryczna
W większości innych technologii, wykonanie powyższej wiąże się z czasochłonnym kuciem itp. W przypadku naszych ścian, wiertarka z frezem wykonuje szybko i dokładnie potrzebne nam bruzdy.
 

 
Robimy dziury w całym
Mamy więc swój wymarzony dom. Zakończył się cykl budowy. Przystępujemy teraz do bodajże najprzyjemniejszego etapu czyli urządzania wnętrz. Tak się składa, że gro naszych mebli zawiśnie na ścianach, a ci z Państwa, którzy mocowali powyższe np. w bloku, wiedzą jaki to koszmar. I tutaj niespodzianka. Trocinobeton z łatwością poddaje się gwoździom, dyblom, rakom i śrubom. Bezpiecznie zawieszamy zarówno 50-kilogramową szafkę jak i karnisz, albo dajemy na to ślubne zdjęcie.
 

 
 

ŻYCZYMY PAŃSTWU UDANEGO WYBORU, A PRZEDE WSZYSTKIM SZYBKIEJ REALIZACJI SWYCH PLANÓW I ZAMIERZEŃ.